IK-32 juhli 85 vuoden taivaltaan

IK-32:n kunniapalkinnot ja kiertopalkinnot.Idrottsklubben-32 ry juhli eilen lauantaina 28. tammikuuta 2017 seuran 85. juhlavuotta Espoon Laaksolahden monitoimitalolla. Juhlan aluksi seuran puheenjohtaja Pasi Ahlroos piti puheen seuran tähänastisesta historiasta. Tämän jälkeen alkoi palkintojenjako. Kaikki seuran SM-/ISM-mitalistit vuodelta 2016 saivat hienon pyöräilijäpatsaan. Pasi Ahlroos sai myös viime vuosikymmenellä ajetun Länsiväylä-etappiajon kiertopalkinnon omakseen koska hän on ainoa joka on ajanut molemmissa voittaneissa IK-32:n joukkueissa ja on edelleen seuran jäsen. Seuran kiertopalkinnoista Lotta Lepistö sai Viljo ”Ville” Pyykkösen muistopalkinto II:n. Paras naispyöräilijä -kiertopalkinnon sai Antonia Gröndahl. Oranssi kiertopalkinto matkasi tänä vuonna Leif Ahlroosin kotiin. Wilma Aintila sai ansioituneen nuoren pyöräilijän kiertopalkinnon.

Seuran ansiomerkkejä jaettiin taas 10 vuoden tauon jälkeen. Hopeisen ansiomerkin saivat Armi Ahlroos, Cecilia Aintila, Esko Eloranta, Antonia Gröndahl, Jaana Hyvärinen, Minna-Maria Kangas, Ville Kantola, Seppo Kettunen, Mikko Kivi, Jari Kulmala, Mari Marttinen, Kari Pajanne, Pekka Purra, Ville-Pekka Reponen ja Emma Sten.
Kultaisen ansiomerkin saivat Leif Ahlroos, Janne Hänninen, Merja Kiviranta-Mölsä, Heljä Korhonen, Lotta Lepistö, Anna Lindström, Laura Lilja, Heidi Onger, Björn Palm, Riikka Pynnönen, Heini Salovaara, Juha Sameri, Matti Sivonen ja Rosa Törmänen.

Björn Palm ja Olli Heikurinen saivat Suomen Pyöräilyunionin kultaiset ansiomerkit.
Lotta Lepistö sai SFI:n Årets cyklist -kiertopalkinnon. Pasi Ahlroos sai SFI:n hopeaplaketin. SFI:n hopeisen marmoriplaketin sai Anders Pihlflyckt ja pronssisen marmoriplaketin Kirsti Pyykkönen ja Matti Sivonen. IK-32 sai SFI:n Borgå Energi Vandringspris -seurakiertopalkinnon.
IK-32:n viirin saivat Juha Aintila, Ilkka Kivistö, Markku Nieminen, Urho Siren ja Alexander Stubb. IK-32:n kunniajäsenyys myönnettiin Olli Heikuriselle ja Kirsti Pyykköselle. Anders Pihlflyckt ja Pasi Ahlroos saivat historian ensimmäiset kaksi IK-32:n ansioristiä.

Väistyvä puheenjohtaja Pasi Ahlroos luovutti puheenjohtajan nuijatelineen uudelle puheenjohtajalle Ville-Pekka Reposelle.Juhlan jälkeen järjestettiin IK-32:n vuosikokous, joka hyväksyi seuran vuosikertomuksen ja tilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapauden entiselle johtokunnalle. Seuran toimintasuunnitelma, talousarvio ja Senior Gilletiä koskenut sääntötarkennus hyväksyttiin. Ehdotus Senior Gilletin jäsenmaksun korottamiseksi hyväksyttiin. IK-32:n puheenjohtajaksi kaudelle 2017 valittiin Ville-Pekka Reponen. Olli Heikurinen jatkaa yhdistyksen kirjanpitäjänä. Seuran johtokuntaan valittiin Juha Aintila, Joni Lehtola, Anssi Rinne, Jukka-Pekka Ruippo, Jukka Ruotsalainen ja Veera Sylvius.

Kuvia vuosijuhlasta ja vuosikokouksesta