Voitetut kilpailut

Voittajat muistetaan aina

IK-32 on saavuttanut kautta aikojen noin 300 kansallisen kilpailun voittoa pääluokissa (M/N). Tässä tilastossa ei pyritäkään täydellisyyteen, mutta kuitenkin mahdollisimman kattavasti tuoda esille mitä kansainvälisiä ja kansallisia kilpailuja maassamme ovat seuramme ajurit voittaneet (Miesten A-luokka / Elite-luokka sekä Naisten-luokka). Lisäongelman tuo myös tähän tilastoon se, että osa mainituista kilpailuista on eri vuosina järjestetty eri tyylisinä (maantieajo, maantie aika-ajo tai etappiajo). Näitä ei sen enempää erotella, vaan asiasta kiinnostuneet voivat etsiä seuran historiikista lisätietoja. Etappiajojen etappivoittoja ei ole huomioitu mukaan ellei ko. etapilla ole ollut omaa kilpailunimeä. Myöskään ei ole voitu tilastossa huomioida, jos jonkun muun luokan voittaja on ajanut pääluokkaa kovemman ajan. Osa kilpailuista on yhdistetty saman alle, vaikka ovat olleet eri nimisiä. Näin on toimittu kun kilpailut on ajettu samoilla reiteillä, mutta esim. jonkun uuden sponsorin takia on kilpailun nimi muutettu vuosien saatossa.

Ahveniston ajot (Hämeenlinna)

Heljä Korhonen (2007)

Bioracer EVOC GP (Nurmijärvi)

Trond Larsen (2017)

Bisan tempo (Vantaa)

Pasi Ahlroos (2001)

Sirpa Ahlroos (2001)

Crescent kortteliajot (Tampere)

Kirsti Pyykkönen (1978)

Eläintarhan kriterium (Helsinki)

Rauni Pussi (1985)

Etelä-Pohjanmaan etapit (Kauhajoki-Seinäjoki) / Tulva-ajot (etapit)

Heljä Korhonen (2007, 2008)

Etelän Helvetti ajot (Vantaa)

Sirpa Ahlroos (2001)

Etelä Saimaan tempo (Imatra)

Rauni Pussi (1986, 1987)

Euran ajot (Eura)

Rauni Pussi (1983)

Fellmanin kortteliajot (Lahti)

Urban Malmberg (1962)

Gustavelundin ajot (Helsinki)

Sven Hilden (1942, 1943)

Halsuan ajot (Halsua)

Pentti Balk (1979)

Heinola ajot (Lahti)

Vilho Lätti (1948)

Hirvensalon ajot (Turku)

Sirpa Ahlroos (2001)

HP:n propaganda ajot (Helsinki)

Paul Backman (1947, 1950)
Jorma Achrén (1949)
Urban Malmberg (1953, 1954)

HP:n syysajot (Helsinki)

Paul Backman (1948)

HVV:n porvoon ajot (Helsinki)

Anneli Peränne (1954)

HVV:n suruttomien kortteliajot (Helsinki)

Aulis Sivén (1951)
Erik Hoffström (1952)

Hyrylän ajot (Helsinki)

Raimo Hyväri (1952)
Aulis Sivén (1956)

Hyvinkään maastoajot (XC) (Hyvinkää)

Marina Rantanen (1998)

Hyypänlaakson maantie (Kauhajoki)

Heljä Korhonen (2008)

Iisalmen ajot (Iisalmi)

Vilho Lätti (1947)

IK:n Kymppi / Ysiysi-tempo / Hesburger-tempo / Solvalla-tempo (Espoo)

Pasi Ahlroos (1991, 1998, 2001, 2005)

Katja Pakarinen (1999)

Ikaalis-ajot (Ikaalinen)

Jorma Achrén (1949)

Inkerin ajot (Imatra)

Rauni Pussi (1983, 1986, 1987)

Itä-Uudenmaan ajot (Loviisa)

Olgert Rusetsky (1938)
Erik Koivisto (1945, 1946)
Vilho Lätti (1947)
Aulis Sivén (1952)

Joensuun kortteliajot (Joensuu)

Rauni Suomela (1988)

Jorvaksen ajot (Kirkkonummi)

Aulis Sivén (1956)
Sven Rönnholm (1959)

Jyväskylän mäkitempo (Jyväskylä)

Pasi Ahlroos (1992, 1995, 1996)

Kainuun ajot (Kajaani)

Olgert Rusetsky (1940)
Paul Backman (1948)

Kaluste kortteliajot (Jurva)

Pirjo Pyykkönen (1977)

Kangasala ajot (Kangasala)

Paul Backman (1950)
Matti Sivonen (1972)

Kansan tempo (Imatra)

Heidi Miikkulainen (1992)

Kauhajoki – Kaskinen ajot

Bror Westerberg (1972)

Pirjo Pyykkönen (1974)

Kauhajoki tempo (Kauhajoki)

Pasi Ahlroos (1992, 1995, 1996, 1997, 1998)

Heljä Korhonen (2008)

Kauniaisten Grand Prix (Kauniainen)

Kirsti Pyykkönen (1980)
Pirjo Pyykkönen (1981, 1982)

Kesoil-tempo / Neste-tempo (Sukeva)

Pasi Ahlroos (1995, 1998, 1999, 2001)

Sirpa Kouko (1997, 1998, 1999)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko, nyk. Hietaranta) (2001)

Killin tempo (Killinkoski)

Pasi Ahlroos (1998, 2002)

Rauni Suomela (1988)

Kokkola GP (Kokkola)

Paul Backman (1950)

Kirsti Pyykkönen (1979)

KoPy-tempo (Kouvola)

Pasi Ahlroos (1992, 1996, 1997)

Sirpa Kouko (1996)

Kympin tempo (Rusko)

Rauni Pussi (1984, 1985, 1987)
Heidi Miikkulainen (1989)

Kälviän kortteliajot (Kälviä)

Pirjo Pyykkönen (1979)

Lahti ajot (Lahti)

Bror Westerberg (1973)

Laihian ajot (Laihia)

Pasi Ahlroos (2002)

Sirpa Ahlroos (2002)
Heini Salovaara (2007)

Lapinkylän tempo (Kirkkonummi)

Minna-Maria Kangas (2017)

Lauritsalan ajot (Lauritsala)

Kirsti Pyykkönen (1974)

Leijona ajot (Hämeenlinna)

Pasi Ahlroos (1999, 2002, 2003, 2004)

Rauni Pussi (1986)

Levannon ympäriajo (Mäntsälä)

Bror Westerberg (1958)

Liedon tempo / Tienoon tempo (Lieto)

Pasi Ahlroos (2006)

Heljä Korhonen (2009)

Lohjanjärven ympäriajo (Lohja)

Urban Malmberg (1955)

Louskun tempo (Tampere)

Pasi Ahlroos (1991)

Lähi maantieajo (Lieto)

Heljä Korhonen (2009)

Länsirannikon tempo (Rauma)

Pasi Ahlroos (1992, 1997)

Rauni Pussi (1986)

Länsi-uudenmaan ajot (Karjaa)

Paul Backman (1946, 1948)
Erik Koivisto (1946)
Aulis Sivén (1952)

Länsi-Uudenmaan tempot (Mustio)

Pasi Ahlroos (1999)

Anu Viskari (1984)
Rauni Suomela (1988)
Sirpa Kouko (1999)

Länsiväylä-etappiajot (Espoo)

Pasi Ahlroos (2002, 2003, 2005)

Sirpa Ahlroos (2002)

Luoston tempo

Riinamaria Hongisto (2010)

Myllymäen ajot (Helsinki)

Nils Riuttanen (1939)
Sven Hilden (1942)
Erik Koivisto (1947)
Vilho Lätti (1949, 1950)

Mynämäen ajot (Mynämäki)

Niko Meriläinen (2004)

Kirsti Pyykkönen (1980, 1981)
Sirpa Kouko (2000)

Mäntsälän tähtiajot (Mäntsälä)

Bror Westerberg (1958)
Pasi Ahlroos (1997)

Napapiirin kortteliajo (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2003, 2004, 2006)

Nivalan kortteli (Nivala)

Riinamaria Hongisto (2010)

Nivalan tempo / Järvikylän tempo (Nivala)

Marko Törmänen (2003, 2009)

Rosa Törmänen (2015)

Nokia-ajot (Helsinki)

Nils Riuttanen (1938)

Nousis-ajot (Nousiainen)

Raila Viljanen (1939)

Nukarin ajot (Helsinki)

Aarre Vahtera (1950)

Nälkämaan ajot (Kajaani)

Ture Bertula (1951)

Närpiön maantie (Närpiö)

Rauni Pussi (1985)

Närpiön tempo (Närpiö)

Pasi Ahlroos (1997, 1998)

Rauni Pussi (1985)
Sirpa Kouko (1998)

OJ-maantie (Lieto)

Heidi Onger (2016)

Omega kriterium (Kempele)

Pasi Ahlroos (2002)

Onttolan MTB (XC) (Joensuu)

Marina Rantanen (1998)

Ounastempo (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2002, 2003, 2004, 2006)

Panther-ajot (Espoo)

Richard Sjöberg (2002)

Parran MTB (XC) (Teuva)

Sirpa Kouko (1995)

Pirkan ajot (Tampere)

Matti Sivonen (1971)

Pirkan pyöräily (Tampere)

Petri Maunula (1997)

Rauni Suomela (1988)

Pitkäjärven ajot (Helsinki)

Vilho Lätti (1949)

Pohjois-pohjanmaan etappiajo (Kuusamo)

Pasi Ahlroos (2002)

Pojo-loppet (Tammisaari)

Germanius Djupsjö (1938)

Porvoon ajot (Porvoo)

Aatos Sivén (1957)

Heidi Miikkulainen (1993)
Sirpa Kouko (2000)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko) (2001)
Minna-Maria Kangas (2016, 2017)

Porvoon cyclo cross (Porvoo)

Pasi Ahlroos (1992)

Porvoon kevät-tempo (Porvoo)

Pasi Ahlroos (1995)

Porvoon kortteliajot (Porvoo)

Pirjo Pyykkönen (1982)

Porvoon MTB (DH) (Porvoo)

Sami Ojalainen (1991, 1992)

Posion tempo (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2003)

Puijo MTB-kisa (XC) (Kuopio)

Marina Rantanen (1998)

Pyhäjärven ajot (Säkylä)

Matti Sivonen (1979)
Pasi Ahlroos (1990, 1996, 1997)
Marko Törmänen (2003)

Sirpa Kouko (1996, 2000)
Sirpa Ahlroos (os.Kouko) (2001)
Heljä Korhonen (2009)

Pyhävuoren ajot (tempo) (Lappvärti)

Pasi Ahlroos (1992)

Rauni Pussi (1986)

Päijänne ajot (Korpilahti)

Keijo Savolainen (1978, 1979)

Kirsti Pyykkönen (1978)
Pirjo Pyykkönen (1979)

Reima tempo (Kokkola)

Pasi Ahlroos (1990, 1997)

Sirpa Kouko (1997)

Riihimäen ajot (Riihimäki)

Aulis Sivén (1951)

Riihimäki MTB (Riihimäki)

Marina Rantanen (1998)

Roopen tempo (Tampere)

Pasi Ahlroos (1996)

Sirpa Kouko (1997)

Rosendahl GP (Tampere)

Pasi Ahlroos (2002)

Heljä Korhonen (2009)
Minna-Maria Kangas (2017)

RS-kortteli (Raahe)

Sirpa Kouko (1995)

Ruissalo GP (Turku)

Vilho Lätti (1949)

Ruka-Safaris maantieajot (Kuusamo)

Pasi Ahlroos (2002)

Salmen MTB (DH) (Vihti)

Sami Ojalainen (1992)

Sappee MTB

Katariina Laakkonen (2009, 2010)

Salon ajot (Salo)

Leo Löfman (1957)
Aulis Sivén (1958)

Salpausselän ajot (Lahti)

Jorma Achrén (1949)
Aulis Sivén (1951)

Satakunnan ajot (Pori)

Sirpa Ahlroos (2002)
Jaana Hyvärinen (2014)
Minna-Maria Kangas (2016)

Seinäjoki ajot (Seinäjoki)

Kirsti Pyykkönen (1973)

Seinäjoki tempo (Seinäjoki)

Pasi Ahlroos (1995, 1996, 1997, 1998, 1999)

Sirpa Kouko (1998, 1999)

Seutulan kierros (Vantaa)

Trond Larsen (2017)

Simo Klimscheffskij’n muistoajo (Turku)

Minna-Maria Kangas (2016)

Simo Klimscheffskij’n muistoajo + TS-kortteli yhteiskilpailu (Turku)

Heidi Onger (2015)

Sipoon TT-ajot (Sipoo)

Kirsti Pyykkönen (1981)

Siuntion ajot (Kauniainen)

Raila Viljanen (1940)
Pasi Ahlroos (2002)
Niko Meriläinen (2004)

Kirsti Pyykkönen (1976, 1978)
Anu Viskari (1984)
Sirpa Ahlroos (2002)

Sportman tempo / Julie tempo (Joensuu)

Pasi Ahlroos (1992, 1996)

Sirpa Kouko (1996, 1997)

Stadion 10-maastoajot (XC) (Helsinki)

Riina Hintukainen (1999)

Susikierros maantie (Sipoo)

Marina Rantanen (1998)
Sirpa Kouko (2000)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko) (2001)
Laura Lilja (2009)

Susikierros tempo / Sipoon tempo (Sipoo)

Pasi Ahlroos (2000)
Antti Lehikoinen (2003, 2004)

Sirpa Kouko (1998, 2000)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko) (2001)
Heljä Korhonen (2008, 2009)
Anna Lindström (2012)

Sokojan ajot (Kokkola)

Thor Porko (1934)

Syysetapit (Kankaanpää)

Antonia Gröndahl (2016)

Tainiokosken ajot (Tainionkoski)

Pentti Balk (1977)

Tammisaaren ajot (Helsinki)

Paul Backman (1946, 1949, 1950)
Aulis Sivén (1953)

Tampereen ajot (Tampere)

Kirsti Pyykkönen (1979)

Tampereen maastoajot (cyclo) (Tampere)

Rauni Pussi (1984, 1985)

Tampereen kevät-tempo (Tampere)

Kirsti Pyykkönen (1975)

Tampere GP (Tampere)

Paul Backman (1948)

Tampere MTB (XC) (Tampere)

Marina Rantanen (1998)

Tapion lenkki (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2006)

Tarmo tempo (Pori)

Pasi Ahlroos (1990, 1996, 1998, 1999, 2002, 2003, 2005)

Terästempo (Raahe)

Pasi Ahlroos (1995)

Sirpa Kouko (1995)

TS-kortteliajot (Turku)

Rosa Törmänen (2015)

Tunturi MTB ajot (XC) (Mikkeli)

Marina Rantanen (1998)

Tuohikontin ajot (Kouvola)

Alvar Kullberg (1948)

Turun ajot (Turku)

Jorma Achrén (1949)

Tuusulanjärven ympäriajo (Järvenpää)

Erik Koivisto (1949)
Raimo Hyväri (1950)
Urban Malmberg (1955)
Bror Westerberg (1957)

Pirjo Pyykkönen (1977)
Kirsti Pyykkönen (1980)
Rauni Pussi (1985)
Heidi Miikkulainen (1991, 1992)

Tähtisadeajot (Jyväskylä)

Anna Lindström (2010)

Uusi-Karlepyy ajot (Uusi-Karlepyy)

Thor Porko (1934)

Vaasa-tempot / Vaasan 100-tempot (Vaasa)

Rauni Pussi (1983, 1987)

VP:n maastoajot (Vantaa)

Marina Rantanen (1998)

Vesijärven ympäriajo (Lahti)

Alvar Kullberg (1948)
Aulis Sivén (1952)
Urban Malmberg (1953, 1955, 1962)

Viiden Pitäjän ajot (Porvoo)

Holger Winqvist (1936, 1937)
Erik Koivisto (1945, 1949)
Paul Backman (1947)

Viinijärven ympäriajo (Outokumpu)

Rauni Suomela (1988)

Villähteen ajot (Vääksy)

Rauni Pussi (1985)

Volvo kortteliajot (Turku)

Pasi Ahlroos (1992)

Vuokatin maantieajo (Vuokatti)

Rauni Pussi (1987)

Ylä-Vuoksen kortteliajot (Imatra)

Rauni Pussi (1986, 1987)

Y-maastoajot (Lahti)

Rauni Pussi (1984)


Voitot ajajittain

Jos huomaat puutteita kilpailuissa kerro niistä palautelomakkeella. Taulukossa esiintyvät ajajat ovat voineet tässä mainittujen IK-32:n riveissä voitettujen kansallisten kilpailujen lisäksi voittaa kilpailuja jonkin toisen seuran ajopaidassa, mutta niitä ei ole huomioitu tässä tilastossa.

Pasi Ahlroos 69
Sirpa Kouko/Ahlroos 35
Rauni Pussi/Suomela 29
Paul Backman 13
Kirsti Pyykkönen 13
Marko Törmänen 12
Heljä Korhonen 11
Aulis Sivén 10
Urban Malmberg 8
Pirjo Pyykkönen 8
Marina Rantanen 8
Erik Koivisto 6
Vilho Lätti 6
Heidi Miikkulainen 5
Bror Westerberg 5
Jorma Achrén 4
Minna-Maria Kangas 4
Sven Hilden 3
Sami Ojalainen 3
Matti Sivonen 3
Pentti Balk 2
Riinamaria Hongisto 2
Alvar Kullberg 2
Katariina Laakkonen 2
Trond Larsen 2
Antti Lehikoinen 2
Anna Lindström 2
Niko Meriläinen 2
Heidi Onger 2
Thor Porko 2
Nils Riuttanen 2
Olgert Rusetsky 2
Keijo Savolainen 2
Rosa Törmänen 2
Raila Viljanen 2
Anu Viskari 2
Holger Winqvist 2
Ture Bertula 1
Germanius Djupsjö 1
Riina Hintukainen 1
Erik Hoffström 1
Jaana Hyvärinen 1
Laura Lilja 1
Leo Löfman 1
Petri Maunula 1
Katja Pakarinen 1
Anneli Peränne 1
Sven Rönnholm 1
Heini Salovaara 1
Aatos Sivén 1
Richard Sjöberg 1
Aarre Vahtera 1