Voitetut kilpailut

Voittajat muistetaan aina

IK-32 on saavuttanut kautta aikojen noin 300 kansallisen kilpailun voittoa pääluokissa (M/N). Tässä tilastossa ei pyritäkään täydellisyyteen, mutta kuitenkin mahdollisimman kattavasti tuoda esille mitä kansainvälisiä ja kansallisia kilpailuja maassamme ovat seuramme ajurit voittaneet (Miesten A-luokka / Elite-luokka sekä Naisten-luokka). Lisäongelman tuo myös tähän tilastoon se, että osa mainituista kilpailuista on eri vuosina järjestetty eri tyylisinä (maantieajo, maantie aika-ajo tai etappiajo). Näitä ei sen enempää erotella, vaan asiasta kiinnostuneet voivat etsiä seuran historiikista lisätietoja. Etappiajojen etappivoittoja ei ole huomioitu mukaan ellei ko. etapilla ole ollut omaa kilpailunimeä. Myöskään ei ole voitu tilastossa huomioida, jos jonkun muun luokan voittaja on ajanut pääluokkaa kovemman ajan. Osa kilpailuista on yhdistetty saman alle, vaikka ovat olleet eri nimisiä. Näin on toimittu kun kilpailut on ajettu samoilla reiteillä, mutta esim. jonkun uuden sponsorin takia on kilpailun nimi muutettu vuosien saatossa.

Ahveniston ajot / Ahvenisto GP (Hämeenlinna)

Heljä Korhonen (2007)
Minna-Maria Kangas (2019)

Bioracer EVOC GP (Nurmijärvi)

Trond Larsen (2017)

Bisan tempo (Vantaa)

Pasi Ahlroos (2001)

Sirpa Ahlroos (2001)

Crescent-kortteliajot (Tampere)

Kirsti Pyykkönen (1978)

Eläintarhan kriterium (Helsinki)

Rauni Pussi (1985)

Etelä-Pohjanmaan etapit (Kauhajoki-Seinäjoki) / Tulva-ajot (etapit)

Heljä Korhonen (2007, 2008)

Etelän Helvetti -ajot (Vantaa)

Sirpa Ahlroos (2001)

Etelä-Saimaan tempo (Imatra)

Rauni Pussi (1986, 1987)

Euran ajot (Eura)

Rauni Pussi (1983)

Fellmanin kortteliajot (Lahti)

Urban Malmberg (1962)

Gustavelundin ajot (Helsinki)

Sven Hilden (1942, 1943)

Halsuan ajot (Halsua)

Pentti Balk (1979)

Heinola-ajot (Lahti)

Vilho Lätti (1948)

Hervannan Kaivin -kortteliajo (Tampere)

Wilma Aintila (2019)

Hirvensalon ajot / Simo Klimscheffskij’n muistoajo (Turku)

Sirpa Ahlroos (2001)
Minna-Maria Kangas (2016, 2019)

HP:n propaganda-ajot (Helsinki)

Paul Backman (1947, 1950)
Jorma Achrén (1949)
Urban Malmberg (1953, 1954)

HP:n syysajot (Helsinki)

Paul Backman (1948)

HVV:n Porvoon ajot (Helsinki)

Anneli Peränne (1954)

HVV:n suruttomien kortteliajot (Helsinki)

Aulis Sivén (1951)
Erik Hoffström (1952)

Hyrylän ajot (Helsinki)

Raimo Hyväri (1952)
Aulis Sivén (1956)
Trond Larsen (2019)

Hyvinkään maastoajot (XC) (Hyvinkää)

Marina Rantanen (1998)

Hyypänlaakson maantie (Kauhajoki)

Heljä Korhonen (2008)

Iisalmen ajot (Iisalmi)

Vilho Lätti (1947)

IK:n Kymppi / Ysiysi-tempo / Hesburger-tempo / Solvalla-tempo (Espoo)

Pasi Ahlroos (1991, 1998, 2001, 2005)

Katja Pakarinen (1999)

Ikaalis-ajot (Ikaalinen)

Jorma Achrén (1949)

Inkerin ajot (Imatra)

Rauni Pussi (1983, 1986, 1987)

Itä-Uudenmaan ajot (Loviisa)

Olgert Rusetsky (1938)
Erik Koivisto (1945, 1946)
Vilho Lätti (1947)
Aulis Sivén (1952)

Joensuun kortteliajot (Joensuu)

Rauni Suomela (1988)

Jorvaksen ajot (Kirkkonummi)

Aulis Sivén (1956)
Sven Rönnholm (1959)

Jyväskylän mäkitempo (Jyväskylä)

Pasi Ahlroos (1992, 1995, 1996)

Kainuun ajot (Kajaani)

Olgert Rusetsky (1940)
Paul Backman (1948)

Kaluste-kortteliajot (Jurva)

Pirjo Pyykkönen (1977)

Kangasala-ajot (Kangasala)

Paul Backman (1950)
Matti Sivonen (1972)

Kansan tempo (Imatra)

Heidi Miikkulainen (1992)

Kauhajoki–Kaskinen -ajot

Bror Westerberg (1972)

Pirjo Pyykkönen (1974)

Kauhajoki-tempo (Kauhajoki)

Pasi Ahlroos (1992, 1995, 1996, 1997, 1998)

Heljä Korhonen (2008)

Kauniaisten Grand Prix (Kauniainen)

Kirsti Pyykkönen (1980)
Pirjo Pyykkönen (1981, 1982)

Kesoil-tempo / Neste-tempo (Sukeva)

Pasi Ahlroos (1995, 1998, 1999, 2001)

Sirpa Kouko (1997, 1998, 1999)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko, nyk. Hietaranta) (2001)

Killin tempo (Killinkoski)

Pasi Ahlroos (1998, 2002)

Rauni Suomela (1988)

Kokkola GP (Kokkola)

Paul Backman (1950)

Kirsti Pyykkönen (1979)

KoPy-tempo (Kouvola)

Pasi Ahlroos (1992, 1996, 1997)

Sirpa Kouko (1996)

Kympin tempo (Rusko)

Rauni Pussi (1984, 1985, 1987)
Heidi Miikkulainen (1989)

Kälviän kortteliajot (Kälviä)

Pirjo Pyykkönen (1979)

Lahti-ajot (Lahti)

Bror Westerberg (1973)

Laihian ajot (Laihia)

Pasi Ahlroos (2002)

Sirpa Ahlroos (2002)
Heini Salovaara (2007)

Lapinkylän tempo (Kirkkonummi)

Trond Larsen (2019)

Minna-Maria Kangas (2017, 2019)

Lauritsalan ajot (Lauritsala)

Kirsti Pyykkönen (1974)

Leijona-ajot (Hämeenlinna)

Pasi Ahlroos (1999, 2002, 2003, 2004)

Rauni Pussi (1986)

Levannon ympäriajo (Mäntsälä)

Bror Westerberg (1958)

Liedon tempo / Tienoon tempo (Lieto)

Pasi Ahlroos (2006)

Heljä Korhonen (2009)
Minna-Maria Kangas (2019)

Lohjanjärven ympäriajo (Lohja)

Urban Malmberg (1955)

Louskun tempo (Tampere)

Pasi Ahlroos (1991)

Luoston tempo (Sodankylä)

Riinamaria Hongisto (2010)

Lähivakuutus-maantieajo / Oili Jalonen -maantieajo (Lieto)

Heljä Korhonen (2009)
Heidi Onger (2016)

Länsirannikon tempo (Rauma)

Pasi Ahlroos (1992, 1997)

Rauni Pussi (1986)

Länsi-Uudenmaan ajot (Karjaa)

Paul Backman (1946, 1948)
Erik Koivisto (1946)
Aulis Sivén (1952)

Länsi-Uudenmaan tempot (Mustio)

Pasi Ahlroos (1999)

Anu Viskari (1984)
Rauni Suomela (1988)
Sirpa Kouko (1999)

Länsiväylä-etappiajot (Espoo)

Pasi Ahlroos (2002, 2003, 2005)

Sirpa Ahlroos (2002)

Myllymäen ajot (Helsinki)

Nils Riuttanen (1939)
Sven Hilden (1942)
Erik Koivisto (1947)
Vilho Lätti (1949, 1950)

Mynämäen ajot (Mynämäki)

Niko Meriläinen (2004)

Kirsti Pyykkönen (1980, 1981)
Sirpa Kouko (2000)

Mäntsälän tähtiajot / Mäntsälän tempo (Mäntsälä)

Bror Westerberg (1958)
Pasi Ahlroos (1997)

Lotta Lepistö (2018)

Napapiirin kortteliajo (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2003, 2004, 2006)

Nivalan kortteli (Nivala)

Riinamaria Hongisto (2010)

Nivalan tempo / Järvikylän tempo (Nivala)

Marko Törmänen (2003, 2009)

Rosa Törmänen (2015)

Nokia-ajot (Helsinki)

Nils Riuttanen (1938)

Nousis-ajot (Nousiainen)

Raila Viljanen (1939)

Nukarin ajot (Helsinki)

Aarre Vahtera (1950)

Nälkämaan ajot (Kajaani)

Ture Bertula (1951)

Närpiön maantie (Närpiö)

Rauni Pussi (1985)

Närpiön tempo (Närpiö)

Pasi Ahlroos (1997, 1998)

Rauni Pussi (1985)
Sirpa Kouko (1998)

Omega-kriterium (Kempele)

Pasi Ahlroos (2002)

Onttolan MTB (XC) (Joensuu)

Marina Rantanen (1998)

Ounastempo (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2002, 2003, 2004, 2006)

Panther-ajot (Espoo)

Richard Sjöberg (2002)

Parran MTB (XC) (Teuva)

Sirpa Kouko (1995)

Pirkan ajot (Tampere)

Matti Sivonen (1971)

Pirkan pyöräily (Tampere)

Petri Maunula (1997)

Rauni Suomela (1988)

Pitkäjärven ajot (Helsinki)

Vilho Lätti (1949)

Pohjois-Pohjanmaan etappiajo (Kuusamo)

Pasi Ahlroos (2002)

Pojo-loppet (Tammisaari)

Germanius Djupsjö (1938)

Porvoon ajot (Porvoo)

Aatos Sivén (1957)

Heidi Miikkulainen (1993)
Sirpa Kouko (2000)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko) (2001)
Minna-Maria Kangas (2016, 2017)

Porvoon cyclocross (Porvoo)

Pasi Ahlroos (1992)

Porvoon kevättempo (Porvoo)

Pasi Ahlroos (1995)

Porvoon kortteliajot (Porvoo)

Pirjo Pyykkönen (1982)

Porvoon MTB (DH) (Porvoo)

Sami Ojalainen (1991, 1992)

Posion tempo (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2003)

Puijo MTB-kisa (XC) (Kuopio)

Marina Rantanen (1998)

Pyhäjärven ajot (Säkylä)

Matti Sivonen (1979)
Pasi Ahlroos (1990, 1996, 1997)
Marko Törmänen (2003)

Sirpa Kouko (1996, 2000)
Sirpa Ahlroos (os.Kouko) (2001)
Heljä Korhonen (2009)

Pyhävuoren ajot (tempo) (Lappvärti)

Pasi Ahlroos (1992)

Rauni Pussi (1986)

Päijänne-ajot (Korpilahti)

Keijo Savolainen (1978, 1979)

Kirsti Pyykkönen (1978)
Pirjo Pyykkönen (1979)

Reima-tempo (Kokkola)

Pasi Ahlroos (1990, 1997)

Sirpa Kouko (1997)

Riihimäen ajot (Riihimäki)

Aulis Sivén (1951)

Riihimäki MTB (Riihimäki)

Marina Rantanen (1998)

Roopen tempo (Tampere)

Pasi Ahlroos (1996)

Sirpa Kouko (1997)

Rosendahl GP (Tampere)

Pasi Ahlroos (2002)
Trond Larsen (2019)

Heljä Korhonen (2009)
Minna-Maria Kangas (2017)

Raahen Seutu -kortteli (Raahe)

Sirpa Kouko (1995)

Ruissalo GP (Turku)

Vilho Lätti (1949)

Ruka-Safaris maantieajot (Kuusamo)

Pasi Ahlroos (2002)

Salmen MTB (DH) (Vihti)

Sami Ojalainen (1992)

Sappee MTB

Katariina Laakkonen (2009, 2010)

Salon ajot (Salo)

Leo Löfman (1957)
Aulis Sivén (1958)

Salpausselän ajot (Lahti)

Jorma Achrén (1949)
Aulis Sivén (1951)

Satakunnan ajot (Pori)

Sirpa Ahlroos (2002)
Jaana Hyvärinen (2014)
Minna-Maria Kangas (2016)

Seinäjoki-ajot (Seinäjoki)

Kirsti Pyykkönen (1973)

Seinäjoki-tempo (Seinäjoki)

Pasi Ahlroos (1995, 1996, 1997, 1998, 1999)

Sirpa Kouko (1998, 1999)

Seutulan kierros (Vantaa)

Trond Larsen (2017)

Simo Klimscheffskij’n muistoajo + TS-kortteli yhteiskilpailu (Turku)

Heidi Onger (2015)

Sipoon TT-ajot (Sipoo)

Kirsti Pyykkönen (1981)

Siuntion ajot (Kauniainen)

Raila Viljanen (1940)
Pasi Ahlroos (2002)
Niko Meriläinen (2004)

Kirsti Pyykkönen (1976, 1978)
Anu Viskari (1984)
Sirpa Ahlroos (2002)

Sportman tempo / Julie tempo (Joensuu)

Pasi Ahlroos (1992, 1996)

Sirpa Kouko (1996, 1997)

Stadion 10-maastoajot (XC) (Helsinki)

Riina Hintukainen (1999)

Susikierros-maantie (Sipoo)

Marina Rantanen (1998)
Sirpa Kouko (2000)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko) (2001)
Laura Lilja (2009)

Susikierros-tempo / Sipoon tempo (Sipoo)

Pasi Ahlroos (2000)
Antti Lehikoinen (2003, 2004)

Sirpa Kouko (1998, 2000)
Sirpa Ahlroos (os. Kouko) (2001)
Heljä Korhonen (2008, 2009)
Anna Lindström (2012)

Sokojan ajot (Kokkola)

Thor Porko (1934)

Syysetapit (Kankaanpää)

Antonia Gröndahl (2016)
Ida Sten (2018, 2019)

Tainiokosken ajot (Tainionkoski)

Pentti Balk (1977)

Tammisaaren ajot (Helsinki)

Paul Backman (1946, 1949, 1950)
Aulis Sivén (1953)

Tampereen ajot (Tampere)

Kirsti Pyykkönen (1979)

Tampereen maastoajot (cyclo) (Tampere)

Rauni Pussi (1984, 1985)

Tampereen kevättempo (Tampere)

Kirsti Pyykkönen (1975)

Tampere GP (Tampere)

Paul Backman (1948)

Tampere MTB (XC) (Tampere)

Marina Rantanen (1998)

Tapion lenkki (Rovaniemi)

Marko Törmänen (2006)

Tarmo-tempo (Pori)

Pasi Ahlroos (1990, 1996, 1998, 1999, 2002, 2003, 2005)

Terästempo (Raahe)

Pasi Ahlroos (1995)

Sirpa Kouko (1995)

Tervaetapit (Oulu)

Minna-Maria Kangas (2018)

Turun Sanomat -kortteliajot (Turku)

Rosa Törmänen (2015)

Tunturi MTB -ajot (XC) (Mikkeli)

Marina Rantanen (1998)

Tuohikontin ajot (Kouvola)

Alvar Kullberg (1948)

Turun ajot (Turku)

Jorma Achrén (1949)

Tuusulanjärven ympäriajo (Järvenpää)

Erik Koivisto (1949)
Raimo Hyväri (1950)
Urban Malmberg (1955)
Bror Westerberg (1957)

Pirjo Pyykkönen (1977)
Kirsti Pyykkönen (1980)
Rauni Pussi (1985)
Heidi Miikkulainen (1991, 1992)

Tähtisadeajot (Jyväskylä)

Anna Lindström (2010)

Uusi-Karlepyy ajot (Uusi-Karlepyy)

Thor Porko (1934)

Vaasa-tempot / Vaasan 100-tempot (Vaasa)

Rauni Pussi (1983, 1987)

VP:n maastoajot (Vantaa)

Marina Rantanen (1998)

Vesijärven ympäriajo (Lahti)

Alvar Kullberg (1948)
Aulis Sivén (1952)
Urban Malmberg (1953, 1955, 1962)

Viiden Pitäjän ajot (Porvoo)

Holger Winqvist (1936, 1937)
Erik Koivisto (1945, 1949)
Paul Backman (1947)

Viinijärven ympäriajo (Outokumpu)

Rauni Suomela (1988)

Villähteen ajot (Vääksy)

Rauni Pussi (1985)

Volvo-kortteliajot (Turku)

Pasi Ahlroos (1992)

Vuokatin maantieajo (Vuokatti)

Rauni Pussi (1987)

Willimiesajot: Saimaa Road Race (Lappeenranta)

Minna-Maria Kangas (2018)

Ylä-Vuoksen kortteliajot (Imatra)

Rauni Pussi (1986, 1987)

Y-maastoajot (Lahti)

Rauni Pussi (1984)


Voitot ajajittain

Jos huomaat puutteita kilpailuissa kerro niistä palautelomakkeella. Taulukossa esiintyvät ajajat ovat voineet tässä mainittujen IK-32:n riveissä voitettujen kansallisten kilpailujen lisäksi voittaa kilpailuja jonkin toisen seuran ajopaidassa, mutta niitä ei ole huomioitu tässä tilastossa.

Pasi Ahlroos 69
Sirpa Kouko/Ahlroos 35
Rauni Pussi/Suomela 29
Paul Backman 13
Kirsti Pyykkönen 13
Minna-Maria Kangas 12
Marko Törmänen 12
Heljä Korhonen 11
Aulis Sivén 10
Urban Malmberg 8
Pirjo Pyykkönen 8
Marina Rantanen 8
Erik Koivisto 6
Vilho Lätti 6
Trond Larsen 5
Heidi Miikkulainen 5
Bror Westerberg 5
Jorma Achrén 4
Sven Hilden 3
Sami Ojalainen 3
Matti Sivonen 3
Pentti Balk 2
Riinamaria Hongisto 2
Alvar Kullberg 2
Katariina Laakkonen 2
Antti Lehikoinen 2
Anna Lindström 2
Niko Meriläinen 2
Heidi Onger 2
Thor Porko 2
Nils Riuttanen 2
Olgert Rusetsky 2
Keijo Savolainen 2
Ida Sten 2
Rosa Törmänen 2
Raila Viljanen 2
Anu Viskari 2
Holger Winqvist 2
Wilma Aintila 1
Ture Bertula 1
Germanius Djupsjö 1
Riina Hintukainen 1
Erik Hoffström 1
Jaana Hyvärinen 1
Lotta Lepistö 1
Laura Lilja 1
Leo Löfman 1
Petri Maunula 1
Katja Pakarinen 1
Anneli Peränne 1
Sven Rönnholm 1
Heini Salovaara 1
Aatos Sivén 1
Richard Sjöberg 1
Aarre Vahtera 1