IK-32:n maantiepyöräilyn SM-mitalit

Miesten suomenmestaruusmitalit

Maantieajo

1940 150 km II Nils Riuttanen
1943 100 km I Sven Hilden
1945 150 km III Paul Backman
1946 150 km I Paul Backman
1946 150 km II Vilho Lätti
1950 150 km III Paul Backman
1951 152 km II Paul Backman
1951 152 km III Aatos Sivén
1952 192 km III Aulis Sivén
2017 183 km II Trond Larsen

Väliaikalähtö (tempo)

1958 50 km III Bror Westerberg
1998 46 km II Pasi Ahlroos
2007 48 km III Pasi Ahlroos

Joukkueajo

1973 75 km II Keijo Savolainen
Matti Sivonen
Bror Westerberg
1974 75 km III Keijo Savolainen
Matti Sivonen
Bror Westerberg

Paritempo

2003 50 km I Marko Törmänen
Pasi Ahlroos
2004 50 km III Marko Törmänen
Pasi Ahlroos
2005 55 km I Marko Törmänen
Pasi Ahlroos
2008 45 km III Marko Törmänen
Pasi Ahlroos
2009 45 km III Marko Törmänen
Pasi Ahlroos

Joukkuekilpailu

1940 3×150 km III Birger Ostrow
Nils Riuttanen
Olgert Rusetsky
1945 3×150 km III Paul Backman
Erik Koivisto
Birger Ostrow
1946 3×150 km I Paul Backman
Erik Koivisto
Vilho Lätti
1946 3×150 km II Erik Forsberg
Valter Koivisto
Thure Sjöblom
1947 3×150 km III Alvar Kullberg
Toivo Luostarinen
Thure Sjöblom
1948 3×150 km I Leo Berglund
Erik Forsberg
Kalle Paula
1949 3×135 km II Leo Berglund
Åke Fagerholm
Raimo Hyväri
1950 3×150 km I Paul Backman
Aarre Vahtera
Erik Hoffström
1950 3×150 km II Leo Berglund
Åke Fagerholm
Aatos Sivén
1951 3×152 km I Paul Backman
Aatos Sivén
Aulis Sivén
1951 3×152 km III Leo Berglund
Åke Fagerholrn
Erik Hoffström
1952 3×192 km I Paul Backman
Leo Berglund
Aulis Sivén
1955 3×195 km II Pertti Koreila
Leo Löfman
Urban Malmberg
1957 3x210krn I Aatos Sivén
Urban Malmberg
Leo Mielonen
1957 3×210 km III Leo Löfman
Henrik Rantanen
Aulis Sivén
1958 3×205 km III Leo Löfman
Urban Malmberg
Bror Westerberg
1959 3×200 km II Leo Löfman
Urban Malmberg
Stig Salomonsson
2003 3×50 km II Pasi Ahlroos
Antti Lehikoinen
Marko Törmänen
2007 3×48 km III Pasi Ahlroos
Teemu Lemmettylä
Jarmo Ollanketo
2008 3×42 km III Pasi Ahlroos
Teemu Lemmettylä
Marko Törmänen
2012 3×41 km III Pasi Ahlroos
Janne Nurminen
Kari Pajanne

Naisten suomenmestaruusmitalit

Maantieajo

1952 10 km I Anneli Peränne
1953 10 km I Anneli Peränne
1954 10 km*) I Anneli Peränne
1974 64 km III Pirjo Pyykkönen
1975 54 km II Kirsti Pyykkönen
1977 60 km II Pirjo Pyykkönen
1977 60 km III Kirsti Pyykkönen
1978 60 km I Pirjo Pyykkönen
1978 60 km III Kirsti Pyykkönen
1979 60 km II Kirsti Pyykkönen
1981 64 km I Pirjo Pyykkönen
1984 76 km II Rauni Pussi
1985 70 km II Rauni Pussi
1986 74 km II Rauni Pussi
1988 57 km I Rauni Suomela
1988 57 km III Heidi Miikkulainen
1999 75 km III Sirpa Kouko
2000 92 km I Sirpa Kouko
2001 92 km II Sirpa Ahlroos
2009 84 km II Merja Kiviranta
2010 87 km III Anna Lindström
2011 85 km II Riikka Pynnönen
2013 97 km II Riikka Pynnönen
2015 106 km I Lotta Lepistö
2016 105 km I Lotta Lepistö
2017 93 km I Lotta Lepistö
2017 93 km II Minna-Maria Kangas

*) kilpailu ajettu maaradalla

Väliaikalähtö (tempo)

1974 20 km III Kirsti Pyykkönen
1975 20 km III Kirsti Pyykkönen
1980 20 km II Kirsti Pyykkönen
1985 20 km II Rauni Pussi
1986 20 km II Rauni Pussi
1987 20 km II Rauni Pussi
1991 30 km II Heidi Miikkulainen
1999 25 km III Sirpa Kouko
2000 25 km III Sirpa Kouko
2008 26 km III Heljä Korhonen
2009 25 km I Heljä Korhonen
2009 25 km III Merja Kiviranta
2010 30 km I Anna Lindström
2010 30 km III Merja Kiviranta
2011 23 km III Merja Kiviranta
2012 28 km III Merja Kiviranta
2013 28 km III Emma Sten
2015 27 km I Lotta Lepistö
2016 30 km I Lotta Lepistö
2016 30 km III Antonia Gröndahl
2017 23 km I Lotta Lepistö

Kriteriumajo

2000 20 km III Sirpa Kouko
2008 28 km I Heljä Korhonen
2011 30 km III Riikka Pynnönen

Joukkueajo

1974 50 km III Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
1976 50 km II Virve Mäkelä
Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
1977 50 km I Virve Mäkelä
Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
1978 50 km I Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
Marina Rantanen
1979 50 km II Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
Marina Rantanen
1980 50 km II Sirpa Laukka
Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
1983 50 km III Rauni Pussi
Kirsti Pyykkönen
Pirjo Pyykkönen
1984 50 km II Rauni Pussi
Kirsti Pyykkönen
Anu Viskari
1986 50 km II Heidi Miikkulainen
Rauni Pussi
1987 50 km I Heidi Miikkulainen
Rauni Pussi
1988 50 km I Heidi Miikkulainen
Rauni Suomela
1998 50 km I Sirpa Kouko
Katja Pakarinen
Marina Rantanen
1999 50 km I Sirpa Kouko
Katja Pakarinen
Minna Pihala
2000 50 km I Riina Hintukainen
Sirpa Kouko
Katja Pakarinen

Paritempo

2001 30 km I Sirpa Ahlroos
Merja Kiviranta
2002 30 km III Sirpa Ahlroos
Katja Pakarinen
2006 30 km III Heini Salovaara
Jonna Somervuori
2007 30 km II Laura Lilja
Heljä Korhonen
2008 30 km II Laura Lilja
Heljä Korhonen
2009 28 km I Laura Lilja
Heljä Korhonen
2010 26 km III Anna Lindström
Laura Lilja
2012 27 km I Laura Lilja
Riikka Pynnönen
2012 27 km II Anna Lindström
Emma Sten
2014 28 km III Tuulikki Laakkonen
Heidi Onger
2015 27 km II Cecilia Aintila
Minna-Maria Kangas

Joukkuekilpailu

1998 3×25 km II Sirpa Kouko
Katja Pakarinen
Marina Rantanen
1999 3×25 km II Sirpa Kouko
Katja Pakarinen
Minna Pihala
1999 3×25 km III Riina Hintukainen
Maarit Mäkeläinen
Kirsti Pyykkonen
2000 3×25 km I Merja Kiviranta
Sirpa Kouko
Katja Pakarinen
2001 3×25 km I Sirpa Ahlroos
Merja Kiviranta
Katja Pakarinen
2002 3×25 km II Sirpa Ahlroos
Katariina Laakkonen
Katja Pakarinen
2007 3×25 km II Heljä Korhonen
Mari Marttinen
Heini Salovaara
2008 3×26 km II Heljä Korhonen
Karoliina Räsänen
Heini Salovaara
2009 3×25 km I Merja Kiviranta
Heljä Korhonen
Heini Salovaara
2010 3×30 km I Merja Kiviranta
Katariina Laakkonen
Anna Lindström
2011 3×23 km I Merja Kiviranta
Laura Lilja
Riikka Pynnönen
2012 3×28 km II Merja Kiviranta
Laura Lilja
Anna Lindström
2013 3×28 km I Anna Lindström
Riikka Pynnönen
Emma Sten
2015 3×27 km I Lotta Lepistö
Minna Koistinen
Mirka Vahtera
2016 3×30 km I Antonia Gröndahl
Lotta Lepistö
Minna Koistinen
2016 3×30 km III Cecilia Aintila
Minna-Maria Kangas
Heidi Onger
2017 3×23 km I Antonia Gröndahl
Minna-Maria Kangas
Heidi Onger

Juniorien suomenmestaruusmitalit

Maantieajo

1939 50 km (M18) I Raila Viljanen
1947 50 km (M18) I Ture Bertula
1948 50 km (M18) I Aatos Sivén
1949 50 km (M18) III Aatos Sivén
1994 120 km (M18) III Oscar Stenström
1994 68 km (M16) I Oscar Stenström
1997 63 km (M16) I Jouni Saarikko
2000 60 km (M16) III Pekka Jääskeläinen
2001 122 km (M18) III Niko Meriläinen
2001 62 km (M16) II Aleksi Hoffman
2002 127 km (M18) II Pekka Jääskeläinen
2002 127 km (M18) III Jonas Bergroth
2002 63 km (N18) II Heljä Korhonen
2002 45 km (N16) III Anna-S. Tötterman
2003 122 km (M18) II Aleksi Hoffman
2003 40 km (N16) II Jonna Somervuori
2003 61 km (N18) II Heljä Korhonen
2004 60 km (M16) III Oscar Sykäri
2004 12 km (M18) II Aleksi Hoffman
2004 45 km (N16) I Jonna Somervuori
2005 113 km (M18) II Risto Aaltio
2005 57 km (N18) II Jonna Somervuori
2006 46 km (N18) II Jonna Somervuori
2008 56 km (N18) III Laura Lilja
2011 68 km (N18) II Vilma Alanko

Väliaikalähtö (tempo)

1973 20 km (N17) I Kirsti Pyykkönen
1976 20 km (M15) II Peter Rantanen
1977 20 km (M15) III Peter Rantanen
1978 30 km (M16) I Peter Rantanen
1979 50 km (M18) II Peter Rantanen
1981 50 km (M18) II Jouni Miikkulainen
1994 30 km (M16) I Oscar Stenström
2001 20 km (M16) I Aleksi Hoffman
2001 10 km (N16) III Heljä Korhonen
2002 10 km (N18) II Heljä Korhonen
2003 25 km (M18) II Aleksi Hoffman
2003 10 km (N16) III Jonna Somervuori
2003 15 km (N18) II Heljä Korhonen
2004 25 km (M18) I Aleksi Hoffman
2004 10 km (N16) I Jonna Somervuori
2005 10 km (N16) I Laura Lilja
2006 25 km (M18) II Risto Aaltio
2006 10 km (N16) I Laura Lilja
2006 10 km (N18) I Heini Salovaara
2006 10 km (N18) II Jonna Somervuori
2007 15 km (N18) II Laura Lilja
2008 16 km (N18) I Laura Lilja
2011 13 km (N18) II Vilma Alanko
2015 15 km (N18) II Cecilia Aintila

Kriteriumajo

1998 30 km (M18) III Jouni Saarikko
2002 34 km (M18) II Pekka Jääskeläinen
2003 40 km (M18) I Aleksi Hoffman
2005 30 km (M18) III Risto Aaltio
2011 30 km (N18) III Emma Sten
2014 30 km (N18) III Cecilia Aintila

Joukkueajo

1978 50 km (M18) III Rauli Lindgren
Peter Rantanen
Tom Rantanen

Paritempo

2001 30 km (M18) II Jonas Bergroth
Niko Meriläinen
2005 27 km (M18) II Risto Aaltio
Oscar Sykäri
2006 55 km (M18) I Risto Aaltio
Aleksi Tyrni

Joukkuekilpailu

2000 3×20 km (M16) I Jonas Bergroth
Pekka Jääskeläinen
Antti Kosonen
2000 3×10 km (N16) II Heljä Korhonen
Annina Kosonen
Sofie Segercrantz
2001 3×25 km (M18) I Jonas Bergroth
Pekka Jääskeläinen
Niko Meriläinen
2001 3×20 km (M16) II Aleksi Hoffman
Morten Lindeberg
Antti Nissilä
2001 3×10 km (N16) I Anne Kiijärvi
Heljä Korhonen
Annina Kosonen
2002 3×25 km (M18) III Jonas Bergroth
Filip Bäckström
Pekka Jääskeläinen
2003 3×20 km (M16) II Risto Aaltio
Panu Pitkänen
Oscar Sykäri
2003 3×25 km (M18) II Risto Aaltio
Aleksi Hoffman
Antti Nissilä
2003 3×10 km (N16) II Aino Huxley
Mariko Sero
Jonna Somervuori
2003 3×15 km (N18) I Heljä Korhonen
Mariko Sero
Jonna Somervuori
2004 3×20 km (M16) I Risto Aaltio
Anton Aro
Oscar Sykäri
2004 3×25 km (M18) III Risto Aaltio
Aleksi Hoffman
Antti Nissilä
2004 3×10 km (N16) I Aino Huxley
Anni Korhonen
Jonna Somervuori
2005 3×15 km (N18) I Laura Lilja
Heini Salovaara
Jonna Somervuori
2006 3×10 km (N18) I Laura Lilja
Heini Salovaara
Jonna Somervuori
2012 3×10 km (N18) II Cecilia Aintila
Vilma Alanko
Ida Sten
2016 3×30 km (M18) II Rasmus Anttila
Miklas Siivonen
Saku Turkulainen

Masters ikäluokkamestaruusmitalit

Maantieajo

1946 50 km (M35) III Per-Olof Nurmi
1947 50 km (M35) I Valter Koivisto
1947 50 km (M35) II Armas Laasonen
1970 100 km (M31) II Bror Westerberg
1971 100 km (M31) I Bror Westerberg
1972 100 km (M31) II Bror Westerberg
1974 96 km (M31) II Kaj Uliner
1975 100 km (M31) I Risto Holmsten
1975 100 km (M31) III Reino Seppala
1976 60 km (M41) I Bror Westerberg
1977 60 km (M41) I Bror Westerberg
1983 100 km (M31) I Mauno Huumo
1997 20 km (N40) I Kirsti Pyykkönen
1998 120 km (M30) I Juha Aintila
1998 120 km (M35) III Jaakko Kontula
1998 40 km (M60) III Bror Westerberg
1999 115 km (M30) III Juha Aintila
1999 70 km (M60) III Lauri Puranen
2000 120 km (M30) I Pasi Ahlroos
2000 120 km (M30) III Juha Aintila
2000 60 km (M60) I Toivo Outinen
2000 60 km (M60) III Lauri Puranen
2000 40 km (M65) III Bror Westerberg
2000 40 km (N40) I Merja Purornies
2000 40 km (N40) II Kirsti Pyykkönen
2001 126 km (M30) I Pasi Ahlroos
2001 126 km (M45) I Olli Heikurinen
2002 120 km (M30) I Pasi Ahlroos
2002 126 km (M65) II Lauri Puranen
2002 126 km (M65) III Toivo Outinen
2003 120 km (M30) I Pasi Ahlroos
2003 60 km (M65) III Toivo Outinen
2004 120 km (M30) I Pasi Ahlroos
2004 60 km (M65) III Toivo Outinen
2005 120 km (M35) III Asko Sneck
2005 60 km (M70) III Bror Westerberg
2005 60 km (N30) III Mari Marttinen
2006 115 km (M35) I Pasi Ahlroos
2006 70 km (M70) II Toivo Outinen
2007 120 km (M35) III Pasi Ahlroos
2007 48 km (M70) III Toivo Outinen
2008 120 km (M40) III Asko Sneck
2009 110 km (M45) I Jari Kulmala
2010 54 km (N30) I Katariina Laakkonen
2010 115 km (M40) III Juha Aintila
2011 44 km (N30) I Riikka Pynnönen
2011 120 km (M45) I Kari Pajanne
2011 120 km (M45) II Jari Kulmala
2012 42 km (N30) I Anna Lindström
2012 42 km (N30) III Riikka Pynnönen
2013 98 km (M50) I Kari Pajanne
2013 98 km (M50) II Jari Kulmala
2013 120 km (M30) II Ilari Laine
2013 45 km (N30) III Riikka Pynnönen
2014 95 km (M50) II Jari Kulmala
2014 95 km (M50) III Kari Pajanne
2015 116 km (M40) III Seppo Kettunen
2015 38 km (N30) III Minna-Maria Kangas
2016 47 km (N30) II Minna-Maria Kangas

Väliaikalähtö (tempo)

1997 27 km (N40) I Kirsti Pyykkönen
1999 27 km (M30) II Juha Aintila
1999 27 km (N40) I Kirsti Pyykkönen
2000 28 km (M30) I Pasi Ahlroos
2000 28 km (M30) III Juha Aintila
2000 28 km (M60) II Toivo Outinen
2000 28 km (M60) III Lauri Puranen
2000 28 km (M65) III Bror Westerberg
2000 28 km (N35) III Merja Puromies
2001 30 km (M30) I Pasi Ahlroos
2001 30 km (M45) I Olli Heikurinen
2001 30 km (M60) II Lauri Puranen
2002 30 km (M30) I Pasi Ahlroos
2002 30 km (M65) II Lauri Puranen
2003 30 km (M30) II Pasi Ahlroos
2003 30 km (M35) II Asko Sneck
2003 30 km (M65) II Toivo Outinen
2004 30 km (M30) III Pasi Ahlroos
2004 30 km (M65) I Toivo Outinen
2005 30 km (M30) I Pasi Ahlroos
2005 30 km (M40) I Kari Kasanen
2005 30 km (M50) III Ano Korhonen
2005 30 km (M70) III Bror Westerberg
2006 29 km (M35) I Pasi Ahlroos
2006 29 km (M35) III Marko Törmänen
2006 29 km (M40) III Kari Kasanen
2006 29 km (M50) III Ano Korhonen
2006 20 km (M70) II Toivo Outinen
2007 30 km (M35) I Pasi Ahlroos
2007 30 km (M40) II Asko Sneck
2007 30 km (M45) II Jarmo Ollanketo
2007 20 km (M70) III Toivo Outinen
2008 30 km (M40) II Asko Sneck
2009 35 km (M35) II Pasi Ahlroos
2009 35 km (M40) II Asko Sneck
2010 20 km (N30) I Katariina Laakkonen
2010 30 km (M40) I Pasi Ahlroos
2010 30 km (M30) III Janne Nurminen
2011 20 km (N30) I Riikka Pynnönen
2011 30 km (M45) II Pasi Ahlroos
2011 30 km (M30) III Janne Nurminen
2012 20 km (N30) I Anna Lindström
2012 20 km (N30) II Riikka Pynnönen
2012 32 km (M40) II Pasi Ahlroos
2012 20 km (N40) II Elina Jouhki
2013 30 km (M40) I Pasi Ahlroos
2013 30 km (M50) II Kari Pajanne
2013 20 km (N30) III Riikka Pynnönen
2014 30 km (M40) I Pasi Ahlroos
2014 30 km (M50) II Kari Pajanne
2015 38 km (M50) I Kari Pajanne
2016 30 km (M40) II Seppo Kettunen
2016 30 km (M45) I Pasi Ahlroos
2016 30 km (M50) I Kari Pajanne
2016 20 km (N30) I Minna-Maria Kangas
2016 20 km (N40) III Heli Hakala

Nuorten ikäluokkamestaruusmitalit

Maantieajo

2004 30 km (N14) II Laura Lilja
2012 10 km (M10) I Waldemar Aintila
2014 29 km (M12) I Waldemar Aintila
2014 10 km (N10) II Wilma Aintila
2015 20 km (M14) I Waldemar Aintila
2015 20 km (N12) II Wilma Aintila

Väliaikalähtö (tempo)

1975 10 km (M13) III Peter Rantanen
1976 5 km (N11) III Marina Rantanen
1987 10 km (M12) I Pauli (Jr) Klippi
1988 10 km (N12) III Saija Kannusmäki
1992 20 km (M14) II Marek Salermo
1995 20 km (M14) II Jouni Saarikko
1997 5 km (M12) I Matti Penttinen
1997 5 km (N10) III Susanna Salkola
1999 5 km (M10) I Niko Salkola
2000 10 km (M14) II Aleksi Hoffman
2000 5 km (M10) II Topi Sykari
2000 5 km (N12) I Anni Korhonen
2001 5 km (M12) II Anton Aro
2001 5 km (N12) III Anni Korhonen
2002 5 km (M12) III Topi Sykäri
2002 5 km (N12) III Laura Lilja
2002 5 km (N10) I liris Aaltio
2003 10 km (M14) II Anton Aro
2004 10 km (N14) I Laura Lilja
2012 5 km (M10) II Waldemar Aintila
2014 5 km (M12) I Waldemar Aintila
2014 5 km (N10) II Wilma Aintila
2015 10 km (M14) I Waldemar Aintila
2016 9 km (M14) III Waldemar Aintila
2016 6 km (N12) I Wilma Aintila

Joukkuekilpailu

1997 3×5 km (M12) I Oskari Kakko
Juha Nykänen
Matti Penttinen
1997 3×5 km (N10) III Hanna Kauppi
Susanna Salkola
Sofie Segercrantz
1997 3×5 km (N12) I Emmi Heikkinen
Hanna Kauppi
Susanna Salkola
1998 3×5 km (M12) III Aleksi Hoffman
Jani Kannisto
Antti Nissilä
1998 3×10 km (M14) I Mika Kannisto
Antti Kosonen
Matti Penttinen
1998 3×10 km (M14) III Jonas Bergroth
Filip Bäckström
Morten Lindeberg
1999 3×5 km (M10) I Niko Salkola
Markus Sundell
Teemu Vallenius
1999 3×5 km (M10) III Joni Karonen
Topi Sykäri
Otto Tötterman
1999 3×5 km (M12) II Risto Aaltio
Antti Kiijärvi
Antti Kutinlahti
1999 3×5 km (M12) III Kim Levander
Petri Suhonen
Mauno Tarkka
1999 3×10 km (M14) I Aleksi Hoffman
Morten Lindeberg
Antti Nissilä
1999 3×10 km (M14) III Max Levander
Matti Penttinen
Jari Pulliainen
1999 3×5 km (Nl2) III Susanna Salkola
Sofie Segercrantz
Tytti Vuorikari
1999 3×10 km (N14) I Emmi Heikkinen
Anne Kiijärvi
Annina Kosonen
2000 3×5 km (M10) I Emil Riikonen
Topi Sykäri
Otto Tötterman
2000 3×5 km (M12) II Risto Aaltio
Panu Pitkänen
Niko Salkola
2000 3×5 km (M12) III Kim Levander
Markus Sundell
Oscar Sykäri
2000 3×10 km (Ml4) I Aleksi Hoffman
Antti Nissilä
Mikael Pettersson
2000 3×5 km (N10) II Laura Lilja
Bianca Sero
Erika Sero
2000 3×5 km (N12) I Anni Korhonen
Mariko Sero
Jonna Somervuori
2000 3×10 km (Nl4) I Emmi Heikkinen
Sini Ruokonen
Susanna Salkola
2001 3×5 km (M12) I Anton Aro
Topi Sykäri
Teemu Vallenius
2001 3×10 km (Ml4) II Risto Aaltio
Panu Pitkänen
Oscar Sykäri
2002 3×10 km (M14) I Risto Aaltio
Anton Aro
Oscar Sykäri
2002 3×10 km (N14) II Anni Korhonen
Laura Nissilä
Jonna Somervuori
2003 3×5 km (M10) III Hans Laine
Teemu Koivisto
Valtteri Rimpilä
2003 3×10 km (M14) I Anton Aro
Topi Sykäri
Aleksi Tyrni
2014 3×5 km (N10) I Wilma Aintila
Emilia Manninen
Siiri Laine