Radalta kaksikymmentä mitalia

IK-32:lle ratapyöräilyn SM-/ISM-mitaleita ajaneet ajajat. Vasemmalta Antti Korpi, Rosa Törmänen, Keke Hirvonen, Seppo Kettunen, Emilia Manninen, Tuulikki Laakkonen, Wilma Aintila, Heidi Onger (takana), Cecilia Aintila, Kari Pajanne ja Waldemar Aintila.

Ratapyöräilyn SM-kilpailujen viimeiset kilpailut ajettiin viime viikonloppuna 31. heinäkuuta – 2. elokuuta Helsingin Velodromilla. Tänä viikonloppuna oli vuorossa eräajo, miesten linja-ajo, aika-ajo, takaa-ajo, joukkuetakaa-ajo ja nuorisoviesti. Maaliskuussa kilpailtiin omniumin mitaleista Pietarissa ja kaksi viikkoa aikaisemmin oli jaettu joukkuesprintin, naisten linja-ajon, miesten pisteajon ja keirinin mitalit. IK-32 oli kerännyt aiemmista ratalähdöistä jo 5 mitalia ja lähti tavoittelemaan mitalia lopuistakin lajeista. Perjantaina eräajojen piti alkaa klo 16 mutta voimakas ukkoskuuro siirsi kilpailujen lähtöä parilla tunnilla. Lopulta radan pinnan kuivuttua kilpailut voitiin aloittaa. Naisten kilpailussa Focus Ladiesin Rosa Törmänen taisteli tiensä karsinnan viidenneltä sijalta lopulta finaaliin, josta Rosa nappasi viikonlopun ensimmäisen hopeamitalin puoli kymmenen aikaan illalla.

Seuraavana aamuna kilpailut aloitettiin miesten kilometrin aika-ajolla, jossa Antti Korpi oli parhaana iikoolaisena kahdeksas. M40-sarjassa kolmen kilometrin takaa-ajon karsinnassa Kari Pajanne ja Seppo Kettunen sijoittuivat kolmanneksi ja neljänneksi ja näin sunnuntain pronssimittelössä olisivat seurakaverit vastakkain. Rosa Törmänen sijoittui naisten karsinnassa kolmanneksi ja samoin sunnuntain pronssiajoon. 15 km linja-ajossa Keke Hirvonen ajoi hienosti ensimmäisen ratakilpailunsa pääjoukossa maaliin.

Sunnuntaina aamu alkoi juniorien aika-ajoilla. N10-sarjassa Emilia Manninen ajoi parhaana oranssina juniorina seuran uudella pyörällä 500 metrillä ja kahdella kilometrillä kultaa. N12-sarjassa Wilma Aintila ajoi 500 metrillä hopeaa ja 2 km pronssia. M14-sarjassa Waldemar Aintila ajoi molemmilla matkoilla pronssia. 18-vuotiaiden naisten sarjassa Cecilia Aintila nappasi kultaa sekä 500 metrillä että 2 000 metrillä. M50-sarjassa Kari Pajanne ajoi 2 km aika-ajon kultaa jo kolmantena vuonna peräkkäin. M40-sarjan takaa-ajon finaalista muodostui huikea jännitysnäytelmä. IK-32:n Kari Pajanne ja Seppo Kettunen lähtivät radan eri puolilta ajamaan toisiaan takaa kolmen kilometrin eli 7,5 kierroksen matkalla. Seppo ampaisi heti alussa kärkeen ajaen parhaimmillaan jopa kolme sekuntia aikatauluaan edellä. Kari ajoi tasaista vauhtia ja näytti häviävän selvästi. Seppo alkoi kuitenkin hyytyä loppua kohden ja Kari saavutti koko ajan. Lopulta Seppo ehti ensimmäisenä maaliin ja kello pysähtyi 0,06 sekuntia ennen Karia. Naisten sarjassa Rosa Törmänen ajoi erinomaisen ajan 500 metrillä mutta joutui lopulta taipumaan hopealle. Kolmen kilometrin takaa-ajon pronssimittelössä Rosa lähti ajamaan HyPyn Heini Salovaaraa vastaan ja ehti lopulta maaliin hieman alle sekunti ennen Heiniä.

Ilta huipentui miesten ja naisten joukkuetakaa-ajoon. Naisten joukkue (Cecilia Aintila, Tuulikki Laakkonen, Heidi Onger ja Rosa Törmänen) ajoi karsinnassa säästellen toiseksi nopeimman ajan ja sai näin vastaansa Team Velo Cyclingin. Miesten joukkue (Keke Hirvonen, Seppo Kettunen, Antti Korpi ja Kari Pajanne) lähti puolestaan liikkeelle aggressiivisesti ja ajoi karsinnan siihen mennessä parhaan ajan 4:59,5. Cycle Club Helsingin ykkösjoukkue paransi tätä aikaa vielä kolme sekuntia ja näin oli seuran molemmat joukkueet finaaleissa. Naisten joukkue lähti finaalissa takasuoralta ja pudotti taktiikan mukaisesti nopeasti Tuulikki Laakkosen parin kierroksen jälkeen. IK-32 ja TVC ajoivat aivan rinta rinnan kunnes noin kilpailun puolivälissä TVC:n joukkueessa alkoi ajajia väsyä ja joukkueen ajo meni aivan sekaisin ryhmään syntyneiden välien vuoksi. Samaan aikaan IK:n joukkue teki tasaista työtä ja ajoi lopulta voittajana maaliin yli 10 sekuntia nopeammalla ajalla kuin karsinnassa tehden samalla uuden seuran ja epävirallisen Suomen ennätyksen 5:36,0. Miesten joukkue lähti samoin liikkeelle takasuoralta ja ajoi tasaisia kierroksia jääden kuitenkin koko ajan hieman CCH:n hienosti edenneelle junalle. Molemmat miesjoukkueet väsyivät kuitenkin hieman voimakkaassa tuulessa ja lopulta CCH ylitti maaliviivan ensimmäisenä ajalla 4:59,3. IK-32 tuli toisena maaliin neljä sekuntia myöhemmin.

IK-32 saavutti näin ratapyöräilyn SM- ja ISM-mitaleita yhteensä 20 kappaletta (7 kultaa, 5 hopeaa ja 8 pronssia) joka on seuran paras tulos yli 10 vuoteen.