IK-32 panostaa ratakalustoon

Seuran ratajoukkue lähtöharjoituksessa uusilla BMC TR01 -pyörillään. Vasemmalta oikealle Tero Kananen, Antti Korpi, Tommi Groundstroem, Keke Hirvonen, Seppo Kettunen ja Kari Pajanne.

Idrottsklubben-32 ry on hankkinut seuran Elite- ja junioriajajille yhteensä 10 uutta ratapyörää. Miesten viisi pyörää ovat malliltaan BMC TrackMachine TR01 ja niissä on täysi Shimano Dura-Ace -osasarja sekä PRO Missile Evo -aika-ajotangot. Pyörät toimitti Helsinki Bikeboard Center Oy / Larun Pyörä. Pyörien ensimmäiset kisastartit ajetaan tänä viikonloppuna Helsingin Velodromilla SM-ratakilpailuissa.

Juniorien Dolan Pre Cursa -ratapyörät mekaanikon säädettävänä.

Juniorien viisi pyörää ovat malliltaan Dolan Pre Cursa ja ne otettiin käyttöön toukokuun lopussa. Niillä onkin ajettu jo useita voittoja torstai-iltaisin ajettavissa kansallisissa ratakilpailuissa. Pyörät on varustettu laadukkailla Suginon kammilla ja Lookin polkimilla. Pyörien runkokoko on 45 cm ja ne toimitti seuran käyttöön Velosport Ky.