Oransseille velodromilta lähes 20 mitalia

IK-32 saavutti radalla yhteensä 19 SM- ja ISM-mitalia. Lauantain mitalistit: Jenni Kukkonen (eräajo-hopea), Pasi Ahlroos (takaa-ajo-kulta), Jaana Hyvärinen (takaa-ajo-pronssi), Antero Salvanto (takaa-ajo-pronssi), Cecilia Aintila (takaa-ajo-hopea), Tommi Nieminen (takaa-ajo-hopea), Riikka Pynnönen (takaa-ajo-hopea) ja Janne Nurminen (takaa-ajo-pronssi). Kuva: Juha AintilaRatapyöräilyn SM- ja ISM-mitaleista kilpailtiin Helsingin Olympiavelodromilla 20. ja 26.–27.7.2013. IK avasi kilpailut vahvasti Jenni Kukkosen ja Riikka Pynnösen ottaessa joukkuesprintissä pronssia. Seuraavana viikonloppuna kilpailut jatkuivat aika-ajoilla. Perjantaina Jenni Kukkonen otti kultaa ja kauan himoitsemansa Suomen mestarin siniristipaidan 500 metrin aika-ajossa huikealla ajalla 37,97 sekuntia, joka on seuramme uusi ennätys. Tommi Nieminen sai ensimmäisen ISM-mitalinsa M40-luokan kilometrillä erinomaisella ajalla 1:12,16 josta saavutuksena hopean lisäksi seuran uusi veteraanien ennätys. Janne Nurminen oli M30-luokassa puoli sekuntia hitaampi joka riitti pronssimitaliin.

N10-sarjan Wilma Aintila saavutti sunnuntaina 500 metrillä hopeaa ja 2 000 metrillä pronssia. Kuva: Mikko StenLauantaina kilpailut jatkuivat eräajolla ja takaa-ajolla. Jenni ajoi eräajon karsinnassa uuden lentävän 200 metrin seuran ennätyksen 13,20 sekuntia. Kilpailun ehkä huikein trilleri oli naisten eräajon finaaliajot, joissa CCH:n Elisa Turunen voitti ensimmäisen erän ja IK-32:n Jenni Kukkonen toisen. Yksi erä jouduttiin uusimaan Jennin kaaduttua ilman pahempia vammoja. Viimeisessä erässä Jennin pitkä kiri ei aivan riittänyt ja erän vei todella niukasti Elisa. Jennille siis eräajosta SM-hopea. Takaa-ajoissa mitaleja tuli suorastaan roppakaupalla Cecilia Aintilan ollessa N16-luokan kahdella kilometrillä toinen, Janne Nurmisen saavuttaessa M30-luokan kolmosella toisen pronssimitalin sekä Riikka Pynnösen ja Jaana Hyvärisen valloittaessa naisten kolmosen hopea- ja pronssipallit. Ehkä komeinta katseltavaa oli kuitenkin M40-luokan 3 000 metrin takaa-ajon palkintojenjako sen suorastaan loistaessa oranssia väriä. Kultaa vei Pasi Ahlroos, hopeaa Tommi Nieminen ja pronssia Antero Salvanto. Mitalit olivat Jaanan ja Anteron ensimmäiset. Pasi Ahlroosin jo 14. peräkkäinen mestaruus nosti hänet kaikkien aikojen eniten kultamitaleja saavuttaneeksi suomalaiseksi pyöräilijäksi.

Focus Ladiesin SM-kultaa voittanut ratajoukkue: Laura Lilja, Jaana Hyvärinen, Riikka Pynnönen ja Emma Sten. Kuva: Mikko StenSunnuntaina kisat huipentuivat neljän kilometrin joukkue-takaa-ajoon, jota seuran ajajat olivat harjoitelleet aktiivisesti toukokuusta saakka. Sekä miesten että naisten joukkueet raivasivat tiensä finaaliin, jossa vastaan asettui naisissa TVC ja miehissä CCH. Naisten joukkueajofinaalissa Anne Rautio (TVC) kaatui kisan loppupuolella, mutta IK:n tytöt johtivat selvästi jo ennen sitä. Naisten joukkueajossa kilpailtiin nyt ensimmäistä kertaa 4 000 metrin matkalla joten Focus Ladies kellotti kyseisen lajin epävirallisen Suomen ennätyksen 5:37,27. Naisten joukkueess ajoivat Jaana Hyvärinen, Laura Lilja, Riikka Pynnönen ja Emma Sten. Miesten finaalissa oranssit taistelivat urheasti, mutta CCH oli tällä kerralla selvästi vahvempi. Seuran miesten joukkue on ollut mitaleilla tässä lajissa viimeksi vuonna 2007. Miesten joukkueessa ajoivat seuran viikkotempon ennätysmies Olli Aaltonen, konkari Pasi Ahlroos sekä yksilötakaa-ajossa menestyneet Janne Nurminen ja Antero Salvanto. Sunnuntaina ajettiin myös 500 ja 2 000 metrin aika-ajot, joissa lyhyellä matkalla palkintopallin toiseksi korkeimmalle korokkeelle nousivat N10-sarjassa Wilma Aintila ja M50-luokassa Harry Strömberg. Mitalit olivat kumpaisenkin ensimmäiset. Kahdella kilometrillä Aintilan sisarukset Wilma ja Waldemar (M12) nappasivat molemmat pronssia. M50-luokan kahdella kilometrillä aika-ajon PM-hopeamitalisti Kari Pajanne otti suvereenisti kultaa yli neljän sekunnin erolla seuraavaan.

Seura saavutti siis tänä vuonna radalla 19 SM/ISM-mitalia (4+8+7). Pasi Ahlroosin sunnuntainen joukkuehopea oli seuran puheenjohtajan yli kolmekymmentä vuotta kestäneen uran sadas SM- tai ISM-mitali. IK-32 onnittelee kisoissa menestyjiä!