Idrottsklubben-32 juhli 80-vuotiasta taivaltaan

Seuran 80-vuotisjuhlassa esiteltiin Focus Ladiesin uusi ryhmäkuvataulu, jaettiin seuran kiertopalkinnot sekä palkittiin kaudella arvokilpailumitaleita ajaneet pyöräilijät omalla kuvalla ja seuran logolla varustetuilla seinäkelloilla.IK-32 perustettiin Helsingissä 80 vuotta sitten 27. joulukuuta 1932. Vuosipäivää juhlistettiin tänään lauantaina 29.12.2012 Laaksolahden monitoimitalolla pidetyssä vuosijuhlassa, jossa jaettiin seuran kiertopalkinnot ja ihasteltiin seuran uutta nettihistoriikkia pikakertauksella seuran eri vaiheista.

Viljo ”Ville” Pyykkösen muistopalkinto oli katkolla ja päätyi ikiajoiksi Pasi Ahlroosin palkintokaappiin, hänen saavutettua eniten kiinnityksiä menneiltä kymmeneltä vuodelta. Svea Pyykkönen halusi lahjoittaa uuden vastaavan kiertopalkinnon samoilla säännöillä. Palkinnon nimeksi annettiin Viljo ”Ville” Pyykkösen muistopalkinto II ja se ojennettiin menneen kauden menestyksestä euroopanmestari Riikka Pynnöselle. Parhaan naispyöräilijän palkinto meni Anna Lindströmille ja ansioituneen nuoren pyöräilijän palkinto vastaavasti Waldemar Aintilalle. Aktiivisesti parhaiten menestyneen lautanen meni Pasi Ahlroosille, joka myös sen myötä sai palkinnon omakseen. Oranssi kiertopalkinto päätettiin antaa Ville-Pekka Reposelle hänen hienosta työstään niin seuran jäsenlehden kuin nettisivujenkin parissa.